MEĐUNARODNI FESTIVAL KLASIČNE GLAZBE

CILJEVI PROJEKTA: Promocija Škole i Grada Dugog Sela kroz Festival koji ima za cilj okupiti najbolje izvođače klasičnih skladbi iz različitih dijelova Hrvatske i svijeta te upoznavanje šire društvene zajednice sa skladbama najpoznatijih i najvećih skladatelja klasične glazbe. Obogaćivanje dugoselskog kulturnog i umjetničkog ţivota. Upoznavanje i osposobljavanje učenika za nova glazbena dostignuća, njegovanje glazbenih sposobnosti te upoznavanje sa najljepšim svjetskim klasičnim skladbama; razvoj glazbene kreativnosti i međusobne suradnje učenika; razvoj interesa za lijepo sviranje, razvoj dječjeg glazbenog ukusa i sklonosti prema glazbi.

Međunarodni festival klasične glazbe Dugo Selo 2013.

Dana 12. i 13. travnja 2013. godine u našem gradu održan je 3. Međunarodni festival klasične glazbe, u organizaciji Osnovne glazbene škole Dugo Selo, a pod pokroviteljstvom  Grada Dugog Sela i Općine Brckovljani, te medijskim pokroviteljstvom Radio Martina i Dugoselske kronike. Gastronomski pokrovitelja festivala bila je slastičarnica "Martina", Sesvete.

Kulturno-umjetnički program Festivala osmišljen je za sve dobne skupine kako bi se zabavili i uživali u glazbenom programu Hrvatske komorne filharmonije, uz solista Arisa Feslikidisa te članova KUD-a "Dragutin Domjanić" iz Vugrovca.

Festival je otvoren 12. travnja, u prostorima Osnovne glazbene škole Dugo Selo glazbeno – scenskim nastupom KUD-a "Dragutin Domjanić“ te otvorenjem izložbe slika likovne sekcije KUD-a "Dragutin Domjanić“. U sklopu izložbe prezentirano je ukupno 46 slika. Tamburaški orkestar i plesna sekcija KUD-a "Dragutin Domjanić“oduševili su sve prisutne svojim nastupom.
            Kulturno umjetničko društvo „Dragutin Domjanić“ Vugrovec, osnovano je 05.11.1969. godine na Osnivačkoj skupštini koje je održana u Vugrovcu. Društvo je nastupalo diljem Hrvatske, a za svoj rad 1973. godine dobilo je „Nagradu općine Sesvete“. Nakon toga društvo je polučilo mnogobrojne odlične rezultate nastupima na mnogim smotrama i nastupima na prostoru gotovo cijele bivše države, te u inozemstvu.Trenutno broji oko 160 aktivnih članova u pet plesnih, dvije tamburaške i dramskoj sekciji.

Festival je nastavljan nastupom učenika  Glazbene škole. Ovom prilikom  Glazbenu školu predstavile su dvije izuzetno talentirane flautistice Sara Lončar i Marija Grlić uz glasovirsku pratnju prof. Lane Zlatar. Program je uvježbala profesorica flaute mag. art. Dora Weiss.

Drugi dan Festivala, 13. travnja, započeo je nastupom vokalnog ansambla "DUGA" koji su svojim vrhunskom izvedbom  "Dugoselske popevke" oduševili brojnu publiku, nakon čega je uslijedio pozdravni govor Gradonačelnika Grada Dugog Sela Vlade Kruhaka. Festival  je nastavljen  koncertom Hrvatske komorne filharmonije koja je sastavljena od ponajboljih glazbenika velikih zagrebačkih orkestara. Hrvatska filharmonija (HF) osnovana je od strane profesionalnih glazbenika i poklonika hrvatske kulturne baštine a oslanja se na tradiciju orkestralnog i komornog muziciranja koje započinje osnutkom Hrvatskog filharmonijskog društva (HFD) 1830. g. nastalog u duhu ilirskoga preporoda.

Pod stručnim vodstvom dirigenta Luke Vukšića te pratnju solista Arisa Feslikidisa orkestar Hrvatske filharmonije oduševio je sve prisutne svojom interpretacijom Mozarta i Brittena te praizvedbom skladbe "Dugoselske impresije"  koju je skladao prof. dr. Dario Cebić, ravnatelj naše glazbene škole.  Skladbu "Dugoselske impresije" skladatelj je posvetio Gradu Dugom Selu. Isto tako valja zabilježiti vrhunskih nastup Grčkog soliste na klaviru, profesora klavira na Muzičkoj Akademiji u Grazu, Arisa Feslikidisa, čiji je briljantan nastup rezultirao bisom, izvevši ,,Mazurku“ za solo klavir od Daria Cebića. Nakon cjelosatne, zadivljujuće izvedbe, mnogobrojna oduševljena publika ovacijama je ispratila orkestar.

Ponudivši široki i bogati kulturno-umjetnički program, dugoselski Međunarodni festival klasične glazbe ispunio je sva očekivanja mnogobrojne publike te s nestrpljenjem očekujemo idući Festival.

Pokrovitelj:

TO GŠDS